Czy rozwód powoduje utratę wiary w miłość?

0
437

Na pewno nie napawa optymizmem fakt, że mamy coraz więcej rozwodów. Model małżeństwa, kiedyś i dziś znacznie różni się od siebie. Niektórzy z nas marzą o takiej miłości jaka łączyła naszych rodziców, czy dziadków. Ale zapominamy o tym, że czasy się zmieniają, świat jest bardziej dynamiczny niż kiedyś, i jest większa otwartość wśród wielu par. Czasami tak nowoczesny model związku może się negatywnie odbić na relacjach między partnerami. 

Tak na prawdę możemy też uznać, że historia każdej pary jest inna, od samego początku. Tak też powody, przez które pary się rozstają mogą być rozmaite. Czasami winna jest zdradą, innym razem partnerzy oddalają się od siebie i przestają się kochać. A czasem po prostu nie wytrzymują próby czasu. Istnieją również bardziej drastyczne sytuację, jak przemoc wobec współmałużonka. Ale to wszystko to tylko nie liczne przykłady.

Trudności związane z rozstanie… 

Koniec małżeństwa oznacza rozwód. Pary jednak łączy bardzo wiele, jest więc wiele kwestii, w których trzeba coś ustalić. Czasami da się dojść do porozumienia, tak by związek udało się zakończyć na jednej sprawie sądowej. Niestety, często partnerzy obwiniają się na wzajem za rozpad związku, czy czują złość na „stracone lata” przy boku partnera. W takiej atmosferze, poczuciu żalu, czy złości może być trudne, czy wręcz niemożliwe wypracowanie sensownych rozwiązań, czyli takich, które były by łagodne a obu stron.

Pojawiają się też sytuacji w których jedna że stron wnosi o orzeczenie o winie. Wtedy jest jeszcze trudniej, emocji jest bardzo wiele, i może być też trudniej skonfrontować się z byłą partnerką, lub też partnerem. Zaangażowani są wtedy również świadkowie, może to być ktoś z rodziny, czasami są to dzieci, co również często jest dla nich niezwykle traumatycznym przeżyciem. Na świadków również powołuje się wspólnych znajomych, sąsiadów,  przyjaciół, czy wszystkich innych, którzy mogli być „obserwatorami” związku i jego rozpadu.

Nie tylko byli partnerzy, ale też rodzina… – czyli kogo dotyczy rozwód

To właśnie temat dzieci jest bardzo trudny, niemal zawsze, kiedy rodzice się rozwodów. Zdarza się też, że rodzice skupiają się nadto na własnych emocjach, a dzieci przeżywają to bardzo mocno. W przypadku kiedy rodzice się rozstają trzeba pamiętać o tym by dzieci ten temat dotykał w jak naj łagodniejsze sposób. Nie mogą one być światłami kłótni, a jeszcze bardziej nie powinny w nich uczestniczyć. Trzeba też obserwować swoje dziecko, otoczyć je ciepłem,  a jeśli zachowanie dziecka się zmienia np. jest bardziej osowiałe, smutne powinno się je zabrać do psychologa, czy samemu z psychologiem porozmawiać.

Jak sobie pomóc? 

Rozwód jest też nie małą próbą odporności psychicznej dla osób dorosłych, i kobiet i mężczyzn. Podejmując taką decyzję trzeba uzbroić się u ogromne pokłady cierpliwości i wytrwałości. Trudność mogą też sprawić sprawy formalne. Tak jak w przypadku dzieci, i dorośli czasem powinni porozmawiać z kimś postronnych, tj psychologiem. Inną ważną osobą może być adwokat, rozwód jest trudny, a on ułatwi wiele kwestii. Pomoc może zaoferować niejeden prawnik. Ułatwi to sprawy formalne, i pomoże dopilnować takich spraw, jak to by wszystkie dokumenty się zgadzamy, złożyć sam pozew,  i wszystkie inne sprawy związane z prawem były dopięte na ostatni guzik. Prawnik może też ułatwić kontakt ze współmałżonkiem, który z jakiś powodów może być trudny, lub takie spotkania kończą się zwykle kłótnią. Taki pośrednik ułatwia sprawy.

Dlaczego wiele osób decyduje się na współprace z prawnikami? Bo oni mają doświadczenie w sprawach par, czy w sprawach rozstań. Mogą pomóc pogodzić się partnerom z rozwodem, i podpowiedzieć jak nabrać dystansu do wielu kwestii. Rodzina czy przyjaciele są również nie ocenieni. Mając takie osoby można się wygadać, wypłakać w przysłowiowy rękaw, po cieszą, rozbawią i po prostu będą obok. A świadomość, że ma się na kogo liczyć jest bezcenna. Dzięki nim zaczyna się widzieć świat „w lepszych kolorach”.